REKLAMA

Osoby, które złamały sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, kierowały samochodem.

Osoby, które złamały sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, kierowały samochodem.

Policjanci często kontrolują osoby, które łamią sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zgodnie z art. 244 k.k., złamanie tego zakazu grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Codziennie policja w Bielsku-Białej zatrzymuje osoby, które kierują pojazdami, mimo że mają nałożony sądowy zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych. Wczoraj dwóch nieodpowiedzialnych kierowców zostało zatrzymanych na ulicy Kwietniowej i w Bronowie. Mimo że mieli nałożony sądowy zakaz, wsiedli za kierownicę.

Warto pamiętać, że:

Jeśli kierowca pomimo prawomocnego orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wciąż kieruje pojazdem, to według artykułu 244 k.k. popełnia przestępstwo niezastosowania się do tego zakazu.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ponadto,  jeśli kierowca nie stosuje się do orzeczonych środków karnych i w przypadku  ponownego łamania przepisu zakazu prowadzenia pojazdów prokurator wobec takiej osoby może zastosować środki zapobiegawcze jak również zawnioskować do sądu o zastosowania tymczasowego aresztowania.


Źródło: bielsko-biala.policja.gov.pl

Czytaj także